top of page

Участие в 47мия Фолклорен фестивал "Златната гъдулка" гр. Русе (10.06.2016г.)


В неделя, 12 юни, 2016година., Паркът на младежта се превърна в притегателно място за всички любители на българския фолклор, приютявайки за поредна година фолклорния събор „Златната гъдулка“, чието тазгодишно издание е 47-мо по ред.


На сцената тази година се представиха рекордните 760 участника: 43 индивидуални изпълнители, 29 групи за изворен фолклор, 28 групи за обработен фолклор, от които 27 са от Централна и Североизточна България – от областите: Силистра, Варна, Шумен, Разград и Велико Търново, 73 от Русе и Русенска област.

Силно участие взе сборната група за автентичен фолклор към читалището в Пиргово "Кирил и Методий 1922" и също така женски хоров състав от Пиргово.


Поздравления за упоритият труд на пирговчани, които неспирно разпространяват автентичността на местния фолклор от Североизточна България. С нелеката задача да оценява изпълненията, се зае експертно жури в състав: проф. д-р Албена Георгиева – етнолог, проф. д-р Горица Найденова – етномузиколог и преподавател по фолклор в НМА „Панчо Владигеров“ – София и Десислава Тихолова – етнограф към Регионалния исторически музей в Русе. Изложението на занаятчиите беше изключително колоритен и ярък акцент в програмата на събора „Златна гъдулка“, като в него се изявиха дипломирани майстори-занаятчии от цяла България: Русе, София, Пловдив, Стара Загора, Велико Търново, Варна, Силистра, Казанлък, както и международни участници от Украйна и дори Перу. Сред българските занаятчии са и известният на международно ниво бижутер и редовен участник на изложението в Милано – Жельо Желев и доайенът на българските майстори-занаятчии, известният майстор ювелир и художник от старата школа – Любо Дудев, който представи интересна колекция от гравирани ножове.

На фесивала имаше още резбари, свещари, металопластики, изделия от кожа, съвременни занаяти – шлифовано стъкло, кукли и шлифовани камъни, реплики на прабългарски лъкове и мечове. Някои от участниците обещават да направят и демонстрации по изработката на техните изделия. Всички те ще представят истински произведения на изкуството с най-високо художествено качество. Фолклорният събор „Златната гъдулка“ се организира от Община Русе, а водещ на програмата ще бъде актрисата от ДТ „Сава Огнянов“ Ралица Константинова.

Участниците бяха оценявани от професионално жури в състав: председател – проф. д.ф.н. Албена Георгиева – етнолог и членове: проф. д-р Горица Найденова – етномузиколог и Десислава Тихолова – етнолог.

За цялостно постижение Голямата награда на Фолклорния събор „Златната гъдулка“, придружена по регламент с грамота и парична награда, бе присъдена на НЧ „Просвета 1915“ – кв. Долапите, гр. Русе.

Със своите стилни и майсторски изпълнения участниците затрудниха сериозно работата на журито, което бе принудено да раздели останалите колективни и индивидуални награди между най-добре представилите се участници в разделите обработен и автентичен фолклор както следва:


І. Колективни награди:

І награда

  • НЧ „Св. Св. Кирил и Методий 1924“ – кв. Средна кула, гр. Русе

  • НЧ „Отец Паисий 1927“ – с. Мечка, общ. Иваново

ІІ награда

  • НЧ „Васил Левски 1927“ – с. Сандрово, Община Русе

  • НЧ „Възраждане 1908“ – с. Българско Сливово, Община Свищов

ІІІ награда

  • НЧ „Тома Кърджиев 1873“ – с. Червена вода, Общ. Русе

  • НЧ „Св. Димитър Басарбовски 1902“ – с. Басарбово, Общ. Русе

ІІ. Индивидуални изпълнители:

І награда

  • Кольо Димов, гъдулка – с. Червенци, Област Варна

  • Петър Стойчев, певец – гр. Ветово, Община Ветово

ІІ награда

  • Катрин Калинова, певица – гр. Русе

  • Бонка Алтънова, певица – гр. Русе

ІІІ награда

  • Рая Минкова, певица – гр. Русе

  • Драгомира Драгомирова – гр. Русе

Commentaires


Медийния сайт на с. Пиргово
bottom of page