Бабинден в Пиргово (21.01.2015г)
- zvezdomir donev
- 20.01.2015 г.
- време за четене: 2 мин.
Актуализирано: 8.10.2020 г.
Бабинден се празнува през зимата в края на януари, около 20-21 януари.

Казва се “бабин ден”, защото в миналото не е имало акушерки. Тогава жените са раждали по домовете си. Тях са ги акуширали или както тогава са казвали “бабували” стари жени – баби (стари жени, които изпълняват ролята на акушерки).

В Пиргово е имало три баби (акушерки). Младите жени в селото, които ще раждат си имат предпочитание, коя баба да ги “бабува” (акушира). И така на Бабинден в селото са се правили три “бабини” (може четири и пет, зависи колко баби-акушерки има в селото).

Трите бабини се стремят да бъдат една през друга по-хубави, по-гиздави и по-игриви. От трите “бабини” булките се стремят тяхната баба да бъде най-добре облечена и най-хубава. Трите “бабини” се събират на центъра в селото. На всяка “бабина” свири отделна музика. Правят се три хора.

Наблюдава се кое хоро е най-подредено, най-натъкмено, къде булките играят най-хубаво. След като поиграят така разделени трите хора се обединяват в едно общо голямо хоро. Няколко дни преди празника бабата (акушерка) минава през всеки дом, в който е “бабувала”, за да калеса булките да присъстват на празника.

Калесването става с едно парче вълна, което се потапя в червена боя. С тази вълна бабата, след като влезе в къщата да калесва каносва децата по челцето, бузките и брадичката като казва следните думи: “Да си беличко, да си червеничко, да си като прасенци дебеличко”. И така веселието продължава до късно вечерта.
И така и тази 2015 година, традицията беше спазена, като самата организация започна с бившата кметица Атанаска Бобокова, както и с музикалния аранжимент на Марко Марков. Към тях се присъединиха много жени, с различни костюми и хумористични аксесоари, спирайки колите по пътя , както и с весели хора по улицата. Имаше и знаменоска на групата, която отличаваше усмихнатите дами от далеч. В края на деня веселието се пренесе в механата "Механджийска среща" в центъра на селото.
Comments